Informace pro děti

Co je ZDVOP?

ZDVOP je zkratka zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Je to místo, které Ti poskytne ubytování, jídlo a ošacení. Poskytneme Ti také bezpečné a klidné prostředí, pomoc sociálního pracovníka i terapeuta. Budeš mít prostor si odpočinout a počkat, než se Tvá složitá životní situace vyřeší.

Kdy se na nás můžeš obrátit?

Kdykoliv, pokud Ti někdo ubližuje.
Kdykoliv, pokud se necítíš dobře, máš špatné myšlenky a máš pocit, že Ti nikdo nerozumí.
Kdykoliv, pokud se o Tebe nemá kdo postarat a nemáš kam jít.

Na čase nezáleží. Je jedno, jestli je brzy ráno nebo pozdě večer. Jsme tady pro Tebe nonstop. Můžeš kdykoliv přijít nebo zavolat.
Pokud se k nám vydáš osobně, přijď na adresu Olomoucká 2520/74, Opava. Najdeš nás ve 3. patře budovy, na které je zboku nápis Slezská nemocnice v Opavě. Do budovy můžeš vstoupit předním vchodem (ten blíže hlavní cesty), výtahem vyjeď do 3. patra a pak zazvoň u dveří.
Pokud bude vchod blíže k hlavní cestě zamčený (ve večerních a nočních hodinách), použij, prosím, druhý vchod, který najdeš ze strany dětského hřiště. U dveří zazvoň.

Můžeš nám také zavolat, a to nejlépe na pohotovostní číslo: 731 711 814

Další kontakty najdeš v záložce kontakty.

Jak bude probíhat Tvé přijetí do ZDVOP?

V prvé řadě uspokojíme Tvé základní životní potřeby – jídlo, spánek, sprcha apod. Začátek každého pobytu je spojen s vyřízením potřebných dokumentů. Vyptáme se Tě na osobní údaje o Tobě a Tvé rodině, o Tvém zdravotním stavu, o škole, o tom, co Tě baví a co máš rád, co je pro Tebe důležité. Budeme společně probírat důvody, pro které máš ve ZDVOP být. Vše se zapíše do smlouvy, kterou s Tebou nebo Tvými rodiči uzavřeme. Společně si řekneme, co je úkolem Tvých rodičů, Tebe a nás, aby se Tvá situace co nejdříve vyřešila.

Seznámíme Tě s pravidly, která ve ZDVOP dodržujeme a Tvými právy a povinnostmi – to najdeš také v dokumentu Práva a povinnosti dítěte ve ZDVOP nebo ve zjednodušené obrázkové formě Práva a povinnosti – obrázková brožura.

Ukážeme Ti pokoj, ve kterém budeš bydlet a pokud jsi v Opavě nikdy nebyl, seznámíme Tě i s krásami našeho města.

Starat se o Tebe budou tety a máme také jednoho strejdu. Ti se ve ZDVOP vždy střídají, a to každé ráno v 7:00 a večer v 19:00. Některé pokoje máme po jednom, jiné po dvou nebo třech dětech. Každý z pokojů má svůj záchod a koupelnu.

Jak vypadá běžný den ve ZDVOP, jak to budu mít se školou?

Pokud to jen trochu půjde, budeme se snažit Ti zachovat stejnou školu. Pokud bude Tvá škola hodně vzdálená od ZDVOPu a nebude reálné do školy denně dojíždět, po domluvě s Tebou a Tvými rodiči Ti najdeme školu v Opavě. Tvou povinností bude do školy chodit a připravovat se na výuku. S učením a úkoly Ti pomůžeme.
Volný čas vyplníš třeba hraním společenských her s ostatními dětmi, tetami i strejdou. Jezdíme na různé výlety po okolí, chodíme na dětské hřiště. Jíme všichni společně u velkého jídelního stolu v kuchyni. Pro obědy si jezdíme do jiného zařízení, všechno ostatní jídlo připravuješ společně s tetami a strejdou. Zhruba 1 x za 14 dní budeš mít setkání s paní terapeutkou.
Další pravidla a informace, třeba v kolik je večerka, jak dlouho můžeš být na mobilu apod., jsou ve Vnitřním řádu.

Jak se bude Tvá životní situace řešit?

To záleží na důvodech, pro které u nás budeš. Postup je většinou takový, že sociální pracovnice ZDVOP komunikuje s pracovnicí OSPOD a Tvými rodiči a všichni i společně s Tebou hledáme řešení, které by pro tebe bylo ideální.
V prvé řadě se vždy všichni snažíme, aby ses mohl/a vrátit ke své rodině, rodičům nebo dalším příbuzným. Pokud to ze závažných důvodů není možné, snažíme se všichni najít rodinu náhradní nebo dětský domov, kde bys mohl/a žít.

Na začátku Tvého pobytu ve ZDVOP je sociální pracovnicí ZDVOP sepsán „Plán sociálně – právní ochrany.“ Je to dokument, kde bude každý z nás mít svůj úkol, aby se Tvá situace co nejdříve vyřešila. Tvým úkolem třeba bude navštěvovat naši paní terapeutku, která Ti pomůže celou situaci zvládnout. Úkolem rodičů vždy bývá Tě ve ZDVOP navštěvovat a být s Tebou v kontaktu, hledat si práci případně nové bydlení. Rodiče mají své další úkoly ještě v „Individuálním plánu ochrany dítěte“, který tvoří pracovnice OSPOD. Oba plány na sebe navazují a jsou spolu v souladu.

Stížnosti

Když se ti nebude líbit, jak se k Tobě teta, strýc nebo jiný pracovník chová, máš právo si stěžovat. Postup najdeš v Informacích pro podání stížnosti.

 
  • Přejete si být informování o všech našich novinkách a akcích?

    • Korespondenční a fakturační údaje
      Centrum psychologické pomoci, příspěvková organizace
      Na Bělidle 815, 733 01 Karviná
      IČO 00 847 267
      Datová schránka: 7ddkg2r