Chci se stát pěstounem
Cesta k náhradnímu rodičovství představuje časově náročný proces. Podrobné informace o jeho průběhu naleznete v informacích na webu Dejme dětem rodinu, které zpracoval Moravskoslezský kraj.
Dozvěděli byste se rádi více o tom, co role náhradního rodiče obnáší? Kontaktujte, kterékoliv z našich pracovišť, rádi se s Vámi sejdeme osobně a odpovíme na všechny Vaše dotazy. Odpovědi na některé z Vašich dotazů naleznete i v naší publikaci Možná jste to právě Vy, kdo umí dát dětem domov.
KROKY NA CESTĚ K PĚSTOUNSTVÍ ZJEDNODUŠENĚ VYPADAJÍ TAKTO
ROZHODNETE SE VYDAT NA CESTU NÁHRADNÍHO RODIČOVSTVÍ
Nacházíte se v životní situaci, která před Vás postavila otázku „Chci se stát náhradním rodičem“, a odpověděli jste na ni „ANO“. Podáváte si žádost o přijetí dítěte do náhradní rodinné péče na sociální odbor obecního úřadu obce s rozšířenou působností.
ODBORNÉ POSOUZENÍ A PŘÍPRAVA NA PŘIJETÍ DÍTĚTE DO RODINY
Pod záštitou Krajského úřadu procházíte posouzením, které se zaměří na Vaši bezúhonnost a zdravotní stav. Následuje psychologické posouzení, jehož součástí je i zhodnocení „Přípravy žadatelů k přijetí dítěte do rodiny“, kterou absolvujete. V případě, že výsledek posouzení bude kladný, jste přijati do evidence žadatelů a čekáte na přijetí dítěte do péče.
PŘIJETÍ DÍTĚTE DO PĚSTOUNSKÉ PÉČE
Krajský úřad Vám zašle oznámení, že jste vhodní stát se pěstounem a bude Vám umožněno seznámit se osobně s dítětem, které Vám úřad zamýšlí svěřit do péče.
UZAVŘENÍ DOHODY O VÝKONU PĚSTOUNSKÉ PÉČE S DOPROVÁZEJÍCÍ ORGANIZACÍ
Na základě uzavření dohody o výkonu pěstounské péče Vám doprovázející organizace poskytuje služby, které Vás podporují při výkonu role pěstouna. Nejčastěji se jedná se o odborné doprovázení, odborné sociální poradenství, vzdělávání, asistovaný kontakt s biologickou rodinou dítěte, respitní péče. Úplný přehled služeb, které v rámci Dohody o výkonu pěstounské péče poskytuje Centrum psychologické pomoci, naleznete zde.
VÝKON PĚSTOUNSKÉ PÉČE
Dítě do pěstounské péče jste již převzali a máte uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče. Stali jste se součástí týmu, jehož hlavním cílem je zabezpečit ohroženému dítěti bezpečný a láskyplný domov. Pečujete o dítě, jste v kontaktu a spolupracujete s orgány sociálně právní ochrany dítěte, doprovázející organizace Vám je partnerem a oporou.