Projekt Pěstounská péče příbuzných

V roce 2019 bylo správní radou Nadace Sirius schváleno financování projektu, který jsme předložili, a který byl zaměřen na vysoce aktuální téma pěstounské péče uskutečňované příbuznými. Inovativní myšlenkou projektu bylo konstatování nutnosti zaměřit se na potřeby příbuzných pečujících o přijaté dítě a identifikace jejich pohledů, vnímání a zkušeností z přímého výkonu péče o děti. Vstupní hypotézou bylo přesvědčení, že pečující dokážou sami lépe definovat své potřeby, než řada odborníků, kteří se kolem nich vyskytují a přinášejí mnohdy „dobré“ rady.

V první fázi projektu (v roce 2020), výzkumném šetření, bylo provedeno kvalitativní šetření, doplněné posléze kvantitativním zjištěním, které mělo hlavní cíl zjištění a strukturaci potřeb pečujících osob. Výzkumné šetření realizovala společnost SocioFactor s naší úzkou spoluprací. Se Závěrečnou zprávou z výzkumného šetření se můžete seznámit zde.

V rámci druhé fáze projektu (v roce 2021) byly vytvořeny návrhy pracovních postupů (metodika) a informačních materiálů. Vytvořené pracovní materiály zohledňují ve výzkumném šetření zjištěné potřeby příbuzenských pěstounů a dle našeho názoru mohou významně zlepšit situaci ohrožených dětí vyrůstajících v náhradním rodinném prostředí.

V další fázi projektu (2021-2022) byla naše zjištění a vytvořené materiály pilotně ověřeny v rámci Moravskoslezského kraje a posléze poskytnuty široké odborné veřejnosti (mezi níž zahrnujeme samozřejmě i pečující osoby). Dále proběhlo v průběhu roku 2022 rovněž pilotní ověření ve čtyřech dalších krajích ČR (OL, JM, PAR, VYS).

Finální podoba metodických materiálů:

Projekt vyvrcholil konferencí, která proběhla dne 23. 2. 2023 v prostorách Obchodní akademie a Vyšší odborné školy sociální na adrese Zelená 2824/40A, Moravská Ostrava, kde zavítalo téměř 120 účastníků. Bližší informace ke konferenci a prezentace vystupujících naleznete zde.

Odborným garantem projektu byl PaedDr. Zdeněk Moldrzyk.

Pokud Vás tato problematika zajímá nebo máte dotazy k projektu, napište na mailovou adresu: gocalova@cepp.cz, event. zmoldrzyk@gmail.com.

Děkujeme za finanční podporu Nadaci Sirius a za odbornou pomoc Centru podpory.

 

 

 

 
  • Přejete si být informování o všech našich novinkách a akcích?

    • Korespondenční a fakturační údaje
      Centrum psychologické pomoci, příspěvková organizace
      Na Bělidle 815, 733 01 Karviná
      IČO 00 847 267
      Datová schránka: 7ddkg2r